Kawa ? napój bogów czy mikstura z piekła rodem?


Mitów i poglądów na temat kawy narosło bardzo wiele. Jedni twierdzą, że ze względów zdrowotnych lepiej jej unikać, inni wręcz przeciwnie – pod niebiosa wychwalają jej zalety. A jak jest naprawdę? Spróbujmy przyjrzeć się najpopularniejszym poglądom na temat kawy i odpowiedzieć na pytanie, czy warto sięgnąć z rana po małą czarną.


:: Kawa podnosi ciśnienie
Fakt. Ale czy nie o to właśnie chodzi bladym świtem, kiedy musimy wstać do pracy? Za zmiany, jakie zachodzą w naszym organizmie na skutek picia kawy odpowiedzialna jest kofeina. Alkaloid ten, już po kilkunastu minutach podnosi odpornoś, przyspiesza metabolizm i ułatwia oddychanie, przez co organizm jest lepiej dotleniony i gotowy do wzmożonego wysiłku. Takie pobudzenie naszego ciała przyspiesza krążenie i rzeczywiście nieco podnosi ciśnienie, dlatego odradza się spożywanie kawy osobom młodym, cierpiącym na nadciśnienie i kobietom w ciąży. Jeśli jednak wśród nich znajdą się miłośnicy charakterystycznej goryczki – nie muszą rezygnować z jej smaku. Warto sięgnąć wtedy po dobrej jakości kawę bezkofeinową, np. Molinari iTespresso decaffeinato przeznaczoną do ekspresów kapsułowych. Odpowiednio dobrana porcja świeżo zmielonych ziaren, zamknięta w niewielkiej kapsułce, pozwala cieszyć się smakiem najlepszej włoskiej kawy w zaledwie minutę

:: Kawa szybko traci smak i aromat 

I tak i nie. Na smak i aromat kawy składa się bowiem wiele czynników. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę jakość ziaren. Aby powstał nasz ulubiony napój, trzeba wiele pracy. Ziarna należy wyhodować, zebrać, starannie i odpowiednio wypalić, przetransportować setki tysięcy kilometrów, by mogły trafić na sklepową półkę, a wreszcie do naszych domów. Nie spodziewajmy się, że wybierając najtańszą kawę, otrzymamy produkt najwyższej jakości. Po drugie, nawet najlepsza mieszanka nie spełni naszych oczekiwań, jeśli będzie źle przechowywana. Niewiele osób wie, że niezmielone ziarna kawy należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku na najniższej półce lodówki. Aby cieszyć się pełnią smaku, kawę należy także odpowiednio przygotować. Jeśli potrafimy zaparzyć ją dobrze i chcemy cieszyć się smakiem takim, jak w najlepszych kawiarniach, wybierzmy odpowiednią mieszankę i do dzieła. Marka Molinari oferuje zarówno kawy mielone, dostępne w opakowaniach po 250 g, jak i ziarna pakowane po 500 g. Jeśli jednak nie wiecie do końca, jak przeprowadzić „kawowy rytuał”, możecie zawsze sięgnąć po kapsuły – to świetne rozwiązanie dla zabieganych i pijących kawę niezbyt często.

:: Kawa to sama chemia

Bzdura. Dobrej jakości mieszanki zawierają jedynie wyselekcjonowane ziarna, wyhodowane na sprawdzonych i certyfikowanych plantacjach, a następnie wypalone z wielką starannością, przy zachowaniu wszelkich norm i wymagań, jakie stawiane są przy produkcji żywności. Molinari od dwustu lat dba, by dawać swoim klientom niepowtarzalny smak płynący wprost z natury.

:: Kawa może zapobiegać powstawaniu wielu chorób

Fakt. Ostatnie badania dowodzą, że picie umiarkowanych ilości kawy może przynosić pozytywne skutki dla naszego organizmu, pomagać w leczeniu oraz zapobiegać powstawaniu niektórych chorób. Zawarta w niej kofeina działa rozkurczająco na drogi oddechowe, co ułatwia funkcjonowanie osobom cierpiącym z powodu astmy. Posiada także właściwości antyoksydacyjne. Polifenole zapobiegają powstawaniu blaszki miażdżycowej, a także wspomagają usuwanie z organizmu metali ciężkich. Wykazują również działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Kawa jest ponadto bogatym źródłem witaminy PP, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.

:: Kawa poprawia nasze samopoczucie

Fakt. Zawarte w kawie substancje sprawiają, że w ludzkim organizmie wzrasta stężenie serotoniny i dopaminy – hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój i uczucie szczęścia.


Powiedzmy sobie szczerze – kawa złej jakości może nam zaszkodzić. Podobnie, jeśli będziemy wypijać jej zbyt dużo. Jednak zachowując umiar oraz wybierając kawę ze sprawdzonych źródeł, możemy w pełni cieszyć się jej smakiem i czerpać korzyści z jej spożywania. Zatem na zdrowie!

 Pasja zrodzona z tradycji…

Nasze marki

Skontaktuj się z nami

Imię i nazwisko

Adres e-mail

City:

Wiadomość:

Odwiedź nas

ul.Szczecińska 32, 75-137 Koszalin

Zadzwoń

+48 884 071 048