Podstawy kawy, czyli ciekawostki warte poznania...

              Miłośników kawy łączy miłość do "czarnego złota", ale również pęd do zdobywania o nim wiedzy. Dzisiejszy konsument, czyli i ja i Ty, jest coraz bardziej świadomy. Poszukuje wiedzy i inspiracji. Poszukujemy alternatywnych metod przygotowania kawy, dobrych ziaren, chcemy kawę dobrze parzyć w domu i pić ją w ciekawych miejscach, świetnie podaną.

              Ten blog jest miejscem, w którym będziemy się z Wami dzielić wiedzą, ciekawostkami i rzeczami godnymi zauważenia. Zaczynamy od najciekawszych "kawowych" faktów i historii, które utkwiły nam w głowach przez kilka lat naszej przygody z "kawą.

              Kawa jest owocem (czerwoną jagodą), której ziarno poddaje się obróbce- wypaleniu. Samo słowo "kawa" wywodzi się natomiast z języka arabskiego "qahhwat al-bun," oznaczającego "wino z ziarna".

Dwoma najpopularniejszymi napojami na ziemi są właśnie w kolejności woda i kawa. Można śmiało stwierdzić, że kawa napędza światową gospodarkę, ponieważ zajmuje drugie miejsce pod względem wartości w handlu międzynarodowego (zaraz za ropą naftową!).

               Kolejną ciekawostką jest fakt, że kofeina w stanie czystym tworzy białe, długie, giętkie kryształy, dobrze rozpuszczalne we wrzącej wodzie. 

Kawa pita w umiarkowanych ilościach NIE odwadnia! Wręcz przeciwnie, ma wiele właściwości pro zdrowotnych. Dziwnym jest więc fakt, że w całej historii kawy było aż 5 prób zakazania jej spożycia! 

               Dlaczego ?? Z różnych powodów. Wierzono np. że stymuluje radykalne myślenie, co może doprowadzić do zjednoczenia opozycjonistów             w dawnej Mecce. Później kawę obwiniano za pustki w mosquach, ponieważ czas spędzano na piciu kawy w kawiarniach. Były również czasy, kiedy wierzono, że ma demoniczne moce:).  Na szczęście, do zakazania kawy nie doszło, a my możemy cieszyć się do woli jej smakiem i aromatem.

               Wbrew powszechnej opinii samo espresso zawiera tylko 1/3 kofeiny w porównaniu do filiżanki kawy, a ciemno palone ziarna mają mniej kofeiny niż kawa jasno palona.

Natomiast kawa ze śmietanką utrzymuje swoją temperaturę 20% dłużej. Jej dodatek niestety osłabia działanie kofeiny.

               Zapewne wiecie, że najdroższa kawa na świecie to luwak- 1 kg kawy to ok. 1000 Euro, a samą kawę pozyskuje się z odchodów łaskuna:).

Jest ona oczywiście dokładnie myta i wypalana w tradycyjny sposób. Częściowe trawienie ziarna wpływa na jej szczególny smak. Na pewno warto spróbować filiżanki!

                 Kawa daje nam po prostu dużo szczęścia! Podnosi zdolność naszego mózgu do wychwytywania pozytywnych słów, przez co jesteśmy po prostu szczęśliwsi i bardziej pozytywni!

                  Kawa to temat szeroki jak rzeka, niewyczerpany, porywający i wciągający. Dajcie się nam "porwać" do świata najlepszych ziaren, dobrej kawy oraz pięknych spotkań przy niej.

                                        Odwiedzajcie nasz blog! O tych i innych tematach będziemy dla Was pisać w kolejnych odsłonach.

Nasze marki

Skontaktuj się z nami

Imię i nazwisko

Adres e-mail

City:

Wiadomość:

Odwiedź nas

ul.Szczecińska 32, 75-137 Koszalin

Zadzwoń

+48 884 071 048